Studenti ČVUT se stali iniciátory spontánní akce k čtvrtému výročí úmrtí Jana Kaplického 14. ledna 2013 v Ballingově sále Národní technické knihovny. Více než stovka přátel a příznivců díla Kaplického vzpomínala a diskutovala nad projekty českého architekta, dlouhá léta působícího v londýnském studiu Future Systems.

Zatímco italské město Modena již pojmenovalo jednu ze svých ulic po světoznámém architektovi a dokončilo stavbu Ferrariho muzea podle jeho návrhů loni v březnu, Čechům se nepodařilo prosadit stavbu „blobu“ - Národní knihovny v Praze. Zástupci Sekyra group informovali, že by rádi iniciovali stavbu tohoto projektu v menším měřítku na Rohanském ostrově. Eliška Kaplicky, druhá manželka Jana Kaplického, přiblížila nový projekt nadace pro stavbu knihovny, připravované zřízení vědeckého centra – studovny projektů Future Systems, které by bylo zároveň zajímavým prostorem pro setkávání rodin s dětmi a možností seznámit se s odkazem architektova díla a dále prozradila přípravy velké monografie Kaplického, která by měla vyjít v češtině a angličtině v roce 2017.

Osobní vzpomínku na Jana Kaplického připojili historik architektury Zdeněk Lukeš, architekt Jakub Cigler a další. Krátká projekce jednoho z posledních dokumentů o Janu Kaplickém „Intimní zpověď“ znovu připomněla nadčasovost a aktuálnost jeho názorů na architekturu, umění i politiku.

Poté všichni společně pokračovali k domu v ulici Československé armády 20 v Bubenči, před jehož budovou Jan Kaplický v roce 2009 náhle zemřel. Všichni se vyslovili pro iniciativu pojmenování ulice po Janu Kaplickém. Významná česká i světová architektka a první partnerka Jana Kaplického Eva Jiřičná poslala všem zúčastněným pozdrav z Českých Budějovic, kde právě bojuje o prosazení stavby koncertní síně podle návrhu Jana Kaplického.

Renata Kricnerová

 


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.