„Propříště - už žádné promyšlené křivky, velkoplošné prosklené stěny či extrémní odchylky od stavebních norem,“ zaznělo při jednání anglické vlády, která prodiskutovávala systém nové standardizace školních budov. Vláda Velké Británie dokonce vydala i seznam základních instrukcí, chcete-li novodobých norem pro architekty, kteří by se návrhů provedení vzdělávacích institucí chtěli napříště účastnit.

Na ostrovech vyžaduje celkem 261 školních či vzdělávacích ústavů, univerzitních knihoven a celých kampusů rekonstrukci. Původní záměr, tedy parametrizovat rozměry jednotlivých učeben a místností z hlediska zdravotních a hygienických limitů, ale posléze přešel do širší diskuze. Začalo se hovořit o zachování historické kontinuity vzdělávacích institucí, a o moderních architektonických řešeních, která určitým způsobem deklasují historicky cenné univerzitní kampusy.

"Nechceme budovy na chůdách, prosklené panely nebo svérázné glazované dlaždičkové obložení. Nepotřebujeme, aby nám na rekonstrukcích školních budov pracovali špičkoví architekti..."

Výsledky jednání pak odrážejí britské konzervativní rozpoložení ve vztahu k novodobým architektonickým strukturám, které se dotkne i již rozpracovaných a realizovaných projektů. Ze stolu bude smeten návrh architektonického studia Foster+Partners Langleyho akademie, nebo „cik-cak“ ocelovo-skleněné provedení Akademie Evelyn Graceové, projektované studiem Zaha Hadid. Není bez zajímavosti, že poslední zmíněné dílko bylo přitom ještě loni oceněno Stirlingovou cenou Královského institutu britských architektů (RIBA).

„Chceme jednoduché ortogonální formy, pravoúhlé objekty, s minimem výčnělků a výstupků,“ nechal se slyšet Michael Gove, sekretář ministerstva školství, jež poskytuje patronaci nad projektem revitalizace školních budov. „Nechceme budovy na chůdách, prosklené panely nebo svérázné glazované dlaždičkové obložení. Nepotřebujeme, aby nám na rekonstrukcích školních budov pracovali špičkoví architekti, jako je Richard Rogers, protože nikdo z nás na ministerstvu tu není proto, aby se slavní a bohatí architekti stávali ještě bohatšími.“   

Článek byl uveřejněn 3.10 2012 na serveru Dezeen.com pod názvem „UK government bans curved school buildings“.

 

 

autor: Mgr. Radomír Dohnal

 


 

zdroj foto: urban75 blog, londonist.com


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.