Fara, kostel a hospoda jsou středobodem života každé malé vísky, a nic na tom nemění letopočet či geografická vzdálenost. Ve francouzském Lalheue, jen na dohled od Saône et Loire, to platí právě tak. V obci, kde žije přibližně 350 obyvatel, vytváří shluk budov soustředěných kolem staré fary „srdce“ vesnice, místo, které vždy nabízelo klid a odpočinek prací znaveným obyvatelům.
Jenže jak jde čas, i historické budovy v centru vesnice pozvolna chátrají. Oprava fary v Lalheue ale skutečně připomínala svou důkladnou přípravou spíše chirurgický zákrok, protože chybné rozvržení by ve výsledku mohlo „srdce“ vesnice zastavit. Role chirurgů se zhostili architekti ze studia Y.Architects, konkrétně Yann Fontaine, Yann Drossart, Corinne Drossartová. Nutno podotknout, že práce ve starší vesnické zástavbě byla pro ně premiérou, neboť se jejich návrhy spíše týkaly vývoje super-moderních obytných domů, a pracovali vždy spíše na strohých liniích čtverců a obdélníků.
Zakázku, na kterou přispěl burgundský region z rozvojových fondů částkou 423 685 euro, však pojali velmi netradičně. Starou faru, která už nesloužila svému účelu, se rozhodli přepracovat do podoby víceúčelového zařízení, které má oživit komunitní podhoubí na vesnici. V rámci projektu se tak našlo uplatnění pro vybudování malé obecní školky pro nejmenší děti, s kapacitou deseti lůžek, dva mezonetové byty a kanceláře informačního centra. Budova, která se stávala díky zchátralosti symbolem umírající vesnice, se tak stala novým centrem společenského života.
Návrháři ve svém projektu, který přihlásili k veřejné soutěži v roce 2009, měli možnost využít celkem 1500 metrů čtverečních pozemku, ale lidé z Y.Architects se soustředili víceméně jen na zastavěnou část, budovu o výměře 250 metrů čtverečních. Podle vlastních slov se nechtěli pokoušet o „karikaturu již stávající stavby“, ale rozhodli se jí využít jako nosný prvek pro rozvoj vlastní vize. Proto pro svou práci razí v tiskové verzi svého portfolia pojem „rehabilitace“, a nikoliv rekonstrukce. Práce byly dohotoveny v roce 2012, a lidé mohli poprvé spatřit, jak důsledná tato oživovací práce byla.
Celkové vyznění rehabilitace ohromilo „přístupným provedením“, orientovaným na krajinný kontext. Laicky řečeno, vzniklo tu nové ze starého, ale takovým způsobem, že to oko nedráždí. Navíc je u realizace dobře patrná snaha ponechat nezastavěný prostor volný, jen v lehké parkové úpravě, tak aby mohl být využíván jako veřejný prostor během bálů pod širým nebem a pravidelných trhů. Práce na samotné budově spočívali v rozšíření přístavby, která začlenila bývalou stodolu do komplexity objektu. V horním patře „stodoly“ tu vznikly dva obecní byty.
Esteticky je kladně hodnoceno překrytí několika ploch dřevěným ostěním (z šedého topolu). Symetrické vyvážení stavby je, alespoň opticky, zajištěno dřevěnými lamelami krytým schodištěm, vedoucím do bytů v druhém patře (T3).
Lamelové rošty pak nad byty vytvářejí přirozenou ochranu před přímým slunečním žárem z exponované strany.
Idea obnovy, či dle slov autorů „rehabilitace“ spočívala v navrácení noblesy budově s vyváženou kompozicí novotvarů po stranách, v kontrastu se standardním půdorysem středového objektu fary. Y.Architects se s „reinterpretací“ starého modelu vypořádali velmi dobře, byť jak sami připouštějí, bylo občas těžké „trefit“ tu správnou míru respektu vůči zažité formě, a touze po výrazné změně.
autor: Mgr. Radomír Dohnal
Použité zdroje:
Rehabilitation of the Farmer Cure in a Nursery and Two Apartments / Y. Architectes
http://www.y-architectes.com/