Ke studentskému životu neodmyslitelně patří koleje: místo, poskytující stabilní zázemí v podobě střechy nad hlavou, vždy rozestlané postele a ledničky, naplněné jinými studenty nejrůznějšími ingrediencemi. Představa, že by budova kolejí mohla oplývat i nějakou vnější estetikou, a mohla by se odlišovat od řadové panelákové zástavby, se v našich krajích příliš neuplatnila. O to větší překvapení pak vzbuzuje záměr na výstavbu studentské koleje při Univerzitě jižního Dánska (University of Southern Denmark, SDU). Čtrnáct pater vysoká troj-stavba bude nejen navýsost vzhledná, ale také vystavena s ohledem na přísné ekologické standardy.
Výsledná budova má být mimořádným příkladem nízkoenergetické stavby, na které budou aplikovány ty nejmodernější prvky
Těmi je mimochodem Dánsko proslulé. Striktní požadavky na výstavbu, dané směrnicemi, směřují jak na užití co nejširšího spektra vůči přírodě šetrných materiálů, tak detailně rozpracované povolené stavební postupy. Výsledná budova má být mimořádným příkladem nízkoenergetické stavby, na které budou aplikovány ty nejmodernější prvky. Jenže kdo za tím návrhem stojí? Dánské architektonické studio, jež hrdě nese jméno svého zakladatele, Christiana Frederika Mollera. Firma C.F. Moller, jež byla založena už roku 1924, patří mezi evropskou špičku, a tak si soutěž o návrh části kampusu v Odensee s propracovaným systémem ubytování pro studenty nemohla nechat ujít.
Projekt, se kterým do soutěže lidé od C.F. Moller přišli, odbornou porotu uchvátil. Komplex 250 studentských bytů, z nichž každý je rozvržen mezi dva pokoje, sdílenou kuchyňku, koupelnu a malý „obývák“, bude situován do tří vzájemně propojených budov, jež budou obestupovat centrální prostor ozeleněného nádvoří, které bude současně fungovat jako „venkovní“ studovna. Podstatné je, že i při čtrnácti patrech nepůsobí komplex kolejí vůči zbytku kampusu rušivě, a je v podstatě citlivě zasazen i do mírně členité krajiny v okolí. Při rozvržení jednotlivých pokojů se velmi hledělo i na soukromí studujících, a proto výhledy z jednotlivých oken se nepřekrývají.
Při stavbě budou využity betonové prefabrikáty, sestavované s důrazem na minimum energie potřebné k jejich výrobě
V jednoduchosti je síla, a to si v C.F. Moller dobře uvědomují. Podstatnou část spotřeby elektřiny lze totiž odbourat vhodnou orientací celé budovy. Tento faktor, spolu s pasivním designem (tvar a strukturování stavby, využití lokálního mikroklimatu), různý sluneční osvit stěn, výška stropu nebo pohyb tepelné masy, mohou výrazně proměnit celkovou energetickou bilanci. S ohledem na to například neposkytují balkóny dostatek komfortu pro venkovní pobyt, ale plní spíše funkci „přijímače slunečních paprsků“ a zároveň budou pomáhat udržovat v pokojích příjemnou teplotu. Architekti rovněž pracovali s tezí „budovy 360°“ – tedy stavby, u níž nemůžeme označit jednu stranu za přední či zadní.
Koleje ve svém návrhu splňují dánskou parametrizaci pro nízkoenergetické budovy (do roku 2020), především díky důmyslnému systému izolace a utěsnění spár. Při stavbě budou využity betonové prefabrikáty, sestavované s důrazem na minimum energie potřebné k jejich výrobě. Klimatizaci budovy bude zajišťovat přirozená „křížová“ ventilace, doplněná o rekuperační systém, který bude zajišťovat pod vedením počítačové řídící jednotky vnitřní optimální klima. Součástí budovy je pochopitelně i střešní vodosběrný systém a instalace přečišťovací stanice odpadní vody. Stavební práce mají započít v březnu 2013, a slavnostní otevření, včetně nastěhování nové várky studentů, se má odehrát už v roce 2015.
autor: Mgr. Radomír Dohnal
Použité zdroje:
Článek, uveřejněný 22.1 2013 na serveru inhabitat.com pod názvem „C.F. Moller Unveils Competition-Winning Eco Student Residence for SDU in Odense“
PR článek, uveřejněný 14.1 2013 na serveru CFMoller.com pod názvem „14-storey student residence for SDU“.
Zpravodaj University of Southern Denmark (SDU)