Státy na severu Ameriky si rozhodně na nedostatek dřeva nyní stěžovat nemohou. Severoamerická obdoba našeho kůrovce, Dendroctonus ponderosae, přezdívaný „likvidátor borovic“, se postaral o přebytek pokácené dřevěné biomasy, která teď plní sklady dřevozpracujících podniků. Kalamitou byly postiženy i poměrně hodnotné, věkovité porosty, a tak by byla škoda nechat kvalitní stavební materiál ležet ladem. A v tento výtečně načasovaný moment přichází na americký trh rakouská společnost CREE.
CREE (zkratka pro Creative Resource and Energy Effieciency, tedy alternativní zdroje a energetickou efektivita) je průkopníkem, pokud jde o inovativní přístupy na poli stavebních technologií. Vize, se kterou do USA přicházejí, není pravda zase až tak průkopnická, spíš lehce oprášená. Jedná se o spojení, byť to může znít divně, dřeva a betonu. Rakouská společnost si už vydobyla touto nezvyklou kombinací své jméno. Dodává „hybridní“ prefabrikované struktury, ve kterých speciálně upravené laminované dřevo a trámy vytváří kostru pro tvarované betonové desky.
"Budova splňuje standardy pro pasivní dům, a výrobce garantuje, že prefabrikovaná konstrukce ze dřeva a betonu ušetří 90% emisí CO2, oproti klasické železobetonové konstrukci. A byla postavena za osm dnů, jen s minimálními náklady (transport materiálu, montážní plošina a jeřáb)."
První pokusy s laminovaným „lepeným“ dřevem a betonem si přitom nechala poprvé patentovat jistá německá společnost už v roce 1872. Přepracovaný model „lepenky“ pak dosáhl svého rozmachu v roce 1942 (využíval lepidlo na bázi vodě odolné pryskyřice), a stal se světově rozšířeným stavebním materiálem. CREE vychází z těchto kořenů, je ale přece jen o pořádný krok napřed. První jejich „reprezentativní“ stavbou moderního typu je rakouská osmipatrová budova LCT 1, která nasadila laťku pro alternativy tradičního stavitelství hodně vysoko.
Budova LCT1 v rakouském Dombirnu, navržená Hermannem Kaufmannem, splňuje standardy pro pasivní dům, a výrobce garantuje, že prefabrikovaná konstrukce ze dřeva a betonu ušetří 90% emisí CO2, oproti klasické železobetonové konstrukci. A byla postavena za osm dnů, jen s minimálními náklady (transport materiálu, montážní plošina a jeřáb). Za CREE tedy v USA stojí pověst, na kterou se dá vsadit. Ekologické, designově zajímavé a především levné/rychlé stavitelství, to si v Americe rádi dají líbit. A navíc se tak mohou zbavit „nepotřebného“ materiálu.
První přislíbená zakázka, která je prozatím v jednání, se má týkat využití dřeva z lesnických závodů na severozápadě, a jejich využití (s uvedenou technologií) ke stavbě série dvoupatrových obytných domů.
Článek byl uveřejněn 30.10 2012 na serveru Treehugger.com pod názvem „CREE Brings Wood and Concrete Hybrid Construction To North America“.
autor: Mgr. Radomír Dohnal
Zdroje:
http://www.creebuildings.com/us/
foto: CREE