„Chtěli bychom, aby naše nové sídlo přesně odráželo to, čím se zabýváme,“ zněl prý zásadní požadavek na výstavbu Úřadu pro kontrolu znečištění (Delhi Pollution Control Committee, DPCC). Vyrovnat se s touto podmínkou pokusila řada projektantů, ale práce žádného z nich natolik nenaplnila představy vedení odboru, jako návrh studia M:OFA (Manifestation: Of Fluid Architecture). Připravovaná šestipatrová budova bude schopna lapat prachové částice a čistit městský vzduch jako obrovský filtr.

Indická metropole Dillí se potýká se znečištěným ovzduším již po několik generací.  Ve městě, které příliš nerozvíjelo technické dědictví po britské koloniální nadvládě, vyrostlo nadosah centra několik tepelných elektráren, a topení dřevem či uhlím v malých kuchyňských kamnech je běžnou praxí. Bodové zdroje znečištění tu splývají s plošnými. Ve výsledku je tak stav zdejšího ovzduší velmi špatný, a dopravní infrastruktura proplouvající městem situaci jen komplikuje.

"Důmyslný systém vnitřních lamel z pórovaného bentonitového jílu slouží jako přirozený předěl mezi jednotlivými funkčními částmi, kterými může volně proudit vzduch"

Postavit ale budovu, která bude systémem pump nasávat do svých pórů městský vzduch a přečišťovat ho? Studio návrhářů M:OFA, v čele s designérem Manishem Gulatiim, si ukouslo pořádný krajíc, ale díky originální kombinaci pasivních a aktivních technologií se jim podařilo přijít s něčím nebývale originálním. Co víc, počítá se tu i s konceptem energetické nezávislosti, a systém pump má být udržován v chodu pomocí čisté solární energie z fotovoltaických panelů, vestavěných do střechy objektu.

Budoucí centrum DPCC vypadá v nákresech a vizualizacích jako nedostavěná dětská skládačka. Zdání ale klame. Důmyslný systém vnitřních lamel z pórovaného bentonitového jílu slouží jako přirozený předěl mezi jednotlivými funkčními částmi, kterými může volně proudit vzduch. Jednotlivé tenké stěny navzájem stíní vnitřní prostory, a budova se tak nemusí obávat přehřívání. Když k tomu přidáme systém balkonů a teras porostlých vzrostlými stromy, vyvstává před námi ucelený obraz odváženého stavebního záměru.

Parasolová střecha slouží současně jako nádrž na dešťovou vodu, která je přečerpávána do cisteren v suterénu. I tato srážková voda je přečišťována, a využívána jak k zálivce vegetace, tak k provozním účelům, včetně systému vnitřního chlazení. K vyhnívací kalové nádrži přináleží i kogenerační metanová jednotka, která zásobuje objekt další energií. Zbylé odpadní produkty jsou využívány k hnojení půdy.

Estetické hledisko provedení pravděpodobně bude nacházet své odpůrce, ale těm nezbývá než se sklonit před úchvatným „dotažením“ cirkulace vody a vzduchu, které dokonale napodobuje živý organismus. Nové středisko Úřadu pro kontrolu znečištění má vyrůst v Novém Dillí v polovině roku 2014.

autor: Mgr. Radomír Dohnal

 

Použité zdroje:  

Článek uveřejněný 20.11 2012 na serveru Inhabitat.com pod názvem „M:OFA Unveils Air-Filtering Green Office for the Delhi Pollution Control Committee“

 


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 


Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.