Jít „o krok dál“ se pořád pokouší němečtí architekti ze studia Splitterwerk. Občas se jim to nepodaří, a místo o jeden krok utečou současným konkurentům na trhu dobře o půl míle. Namísto stávajících hitů energetické alternativy, solární či větrné energie, totiž přicházejí s budovou, která částečně hradí svůj energetický účet z foto-reaktorů na bázi řas.
Budova, pojmenovaná BIQ bude součástí Mezinárodní výstavy stavebnictví (International Building Exhibition, IBE) v Hamburku. Myšlenka s bioreaktory, které osvětlují své okolí pomocí řasových kultur, které se přes den „nabijí“ sluncem, a v noci pohlcenou energii vyzařují v rámci svého fotosyntetického cyklu, je prozatím čerstvým hitem. Dosud jsme se s ním však mohli setkat jen v několika ojedinělých případech, při osvětlování podzemních garáží v Dánsku a také v rámci projektu na alternativní osvícení náměstí v Belgii. Je to ale poprvé, co by se takový přístup aplikoval na celou budovu.
BIQ je kryta speciální fasádou, jednotlivými tenkými dutými plošinami, které řízeny počítačem mění úhel, pod kterým jsou exponovány slunci. Tím jednak rovnoměrně zastiňují budovu (a snižují náklady na klimatizaci), ale zároveň tak získávají optimální množství energie. Jednotlivé kultivační boxy umožňují řasám přežití v umělém prostředí, a dostatek světla zajišťuje jejich rychlý růst. Bioreaktory zároveň pohlcují odpadové teplo, a přetváří jej na elektrickou energii, která přechází do sítě budovy.
Na projektu se podíleli jak architekti ze studia Splitterwerk (stojící za nápadem expanzní řasové energetiky), tak odborní poradci z německého Strategic Science Consult (zajišťující výběr vhodných řasových kultur), technici z ARUP (využití tepelné energie) a designéři z Colt International (výstavba jednotlivých dutých lišt pohyblivé fasády).
Projekt hodnotí s nadšením i Simon O´Hea, ředitel společnosti Colt International: „S velkou radostí mohu konstatovat, že jsem se na zapojení tohoto schématu do praxe mohl podílet. Sledovat uplatnění této myšlenky v reálném měřítku, na celé budově, mě do příštích let naplňuje optimismem. Kombinace chytrého nápadu, moderní architektury a alternativní energie mě baví. Ostatně, není nic zelenějšího, než řasy.“
Článek byl uveřejněn 23. 10. 2012 na serveru Inhabitat.com pod názvem „Splitterwerk Architects Design World's First Algae-Powered Building for Germany“.
foto: inhabitat.com
autor: Mgr. Radomír Dohnal