Sektor projektových prací očekává mírný růst jak v roce 2015 (o 4,6 %), tak i v roce 2016 (o 3,7 %). Třetina projektových společností má více zakázek než před rokem.

Naopak méně zakázek než před rokem má již jen jedna z deseti projektových firem. Aktuálně mají projektové společnosti ve svých zásobnících práce v průměru 17 % neziskových nebo i ztrátových zakázek, se kterými se budou muset vypořádat. Rychlejšímu přísunu práce z veřejného sektoru brání podle ředitelů společností zdlouhavá výběrová řízení, větší příliv privátních zakázek je zpomalován kvůli průtahům při schvalování nových investorských záměrů. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností RUUKKI.

Zakázek na projektovou přípravu staveb v současné době přibývá. Třetina (33 procent) ředitelů projektových a architektonických kanceláří potvrzuje, že již má více práce než před rokem. Stejný objem práce hlásí lehce nadpoloviční (55 procent) většina společností a pouze jedna z deseti firem (12 procent) uvádí, že má méně zakázek než o rok dříve. Firmy mají nyní nasmlouvané zakázky v průměru na půl roku. „Trh projektových prací pozvolna ožívá, nicméně neočekává se skokový nárůst. V letošním roce se zvýší objem projektových prací o 4,6 % a pozvolné zlepšování (o 3,7 %) bude pokračovat i v roce 2016,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Trh projektových prací se začal výrazně odlišným způsobem vyvíjet v různých segmentech. Zdá se, že projektová příprava v dopravě výrazně ožila,“ konstatuje Miroslav Kos, předseda představenstva a generální ředitel Sweco Hydroprojekt. Další růstový vývoj očekává i Petr Ščurkevič, ředitel divize Projekce pozemních staveb, K4: „Předpokládám, že trh s projektovými pracemi začne mírným tempem růst. Větší podíl na tomto růstu budou (alespoň v pozemním stavitelství) generovat klienti ze soukromého sektoru. Státní sektor v pozemním stavitelství zatím přešlapuje na místě, a navíc je stále paralyzován soutěžením na nejnižší cenu.“

Cena za projektové a architektonické práce byla v posledních letech kvůli nedostatku zakázek a tvrdému konkurenčnímu boji v řadě případů velmi nízká a někdy dosáhla i dumpingové úrovně. „V oblasti projektových prací vnímáme za poslední dva roky zlepšení, nicméně je to velmi náročné prostředí. Hlavním problémem je zde nejspíš nízká úroveň cen, kdy ceny šly v průběhu “krize“ dolů, a na této úrovni v podstatě přetrvávají doposud,“ vysvětluje Boris Zupančič, Marketing Manager CZ, HU, SK, Philips Lighting.

V Kvartální analýze českého stavebnictví aktuálně ředitelé firem potvrzují, že v jejich zásobnících práce je z minulosti téměř pětina (17 procent) neziskových nebo dokonce ztrátových zakázek. „Neziskové zakázky přijímaly společnosti v minulých letech, aby nemusely dramaticky snižovat své kapacity. Projektové firmy neměly v mnoha případech šanci z honorářů na trhu, kde jediným kritériem byla cena, své zaměstnance odpovídajícím způsobem zaplatit. Nyní lze pozorovat trend návratu k rozumně honorované práci. Snad to již bude dostatečný impuls, aby nadaní mladí i zkušení technici neodcházeli z finančních důvodů mimo obor,“ říká Pavel Havlíček, generální ředitel, SUDOP GROUP, a. s.

Zmíněný stav by jistě zlepšilo rychlejší zadávání zakázek. Tomu ale v případě veřejných investic brání podle ředitelů projektových společností především zdlouhavá výběrová řízení a absence dlouhodobé koncepce investorů. „U státního sektoru jsou to především zdlouhavá a složitá výběrová řízení, jejichž režim a procesní náročnost nejsou v porovnání s vlastním předmětem zakázky často ekvivalentní,“ vysvětluje Martin Höfler, ředitel a předseda představenstva, PUDIS, a. s. K tomu doplňuje Lubor Hoďánek, generální ředitel VPÚ DECO PRAHA, a.s.: „Ve většině případů jde o nedostatečnou kompetenci úředníků a obavu z kriminalizace jakékoliv jejich činnosti. Zde se navracíme ke starému rčení: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“

Naopak dlouhými výběrovými řízeními nejsou nikterak zatíženy firmy, které pracují se soukromými investory. Ale, jak konstatují ředitelé projektových firem, rychlejšímu přísunu zakázek z privátních zdrojů zde naopak brání zdlouhavá alibistická jednání úřadů při schvalování investičních záměrů a často se měnící legislativa. „U privátu je problémem především délka povolovacích procesů a obrovský prostor pro kverulanty všeho druhu, kteří mnohdy účelově blokují výstavbu ve jménu budoucnosti. Oni přeci vědí „nejlépe,“ co je správně – stejné jako kdysi, jen se změnila barva praporu,“ popisuje Ivo Kovalík, ředitel, Arch.Design, s.r.o.

O připravovaných klíčových veřejných i soukromých investicích budou již tento týden na největším setkání generálních ředitelů stavebních, developerských a projektových firem ‒ SETKÁNÍ LÍDRŮ ČESKÉHO STAVEBNICTVÍ 2015 – diskutovat s více než 650 představiteli firem předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr životního prostředí Richard Brabec a další významné osobnosti více na www.ceec.eu

 

Generálním partnerem výzkumů realizovaných s řediteli projektových společností je společnost RUUKKI. Zlatými partnery jsou společnosti SGCP Weber, Infram, CopyGeneral, Deltek. Stříbrným partnerem je společnost Philips. Bronzovými partnery jsou společnosti Isover, Rigips, Arcadis a Nemetschek. Výhradním projektovým partnerem je SUDOP Group. Výhradním developer partnerem je společnost Trigema. Výhradním veletržním partnerem je stavební veletrh ForArch 2015. Výhradním stavebním partnerem je HOCHTIEF.


 

Kontakt pro média: 

Alena Bradáčová
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790

CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.

 


 


Obsah je chráněn autorským zákonem ©

 



Zprávy


kalkulacka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.