Ve Stavebním obzoru č.5/2007 vyšel článek Ing. Michala Uhrina z TOP GEO Brno, spol. s r. o. o Výstavbě metodou „top&down“ v rámci projektu Palladium, který mě inspiroval k napsání tohoto příspěvku. Společnost TOP D.C.C. s.r.o., kde jsem jednatelem, zpracovávala pro Palladium časové plány jako podklad pro přípravu a řízení stavby pro generálního dodavatele Strabag, a.s.
Historické centrum Prahy je Pražskou památkovou rezervací, světovou kulturní památkou UNESCO a zároveň jednou z nejrozsáhlejších rezervací na světě. Výstavba pražského multifunkčního komplexu a obchodního domu Palladia v místech původních kasáren a jízdárny Jiřího z Poděbrad byla ze stavebního hlediska unikátní. Znamenala pro účastníky výstavby řadu jednání a povolovacích řízení s památkovými úřady a dodržování řady omezení. Územní a stavební řízení bylo delší než obvykle. Komplikovanější a složitější z hlediska časového plánu byly nejen přípravné fáze, ale i vlastní realizace. Památkově chráněné stavby jsou náročné i z hlediska koordinace prací. Řemesla zde vyžadují specifické znalosti technologií dříve používaných a dnes často zapomenutých. Více jak čtvrtstoletí se zabývám přípravou a řízením složitých a rozsáhlých staveb a proto bych rád na příkladu Palladia čtenářům přiblížil zásady časového plánování pro stavby s komplikovanou statikou, s nepřekročitelnou dobou výstavby, realizované na minimálním staveništi a přitom s vysokými nároky na kvalitu provedených prací (obr.1).
Obr. 1 Limitní podmínky výstavby Palladia
Pro plánování výstavby složitých a rozsáhlých staveb realizovaných just in time je nezbytné dodržovat tyto zásady:
- stanovit pořadí důležitosti jednotlivých atributů stavění (rychlost výstavby, proveditelnost, kvalita, cena) pro modelování průběhu výstavby
- časové plány strukturovat dle způsobu využití (strategický, koordinační, prováděcí, detailní)
- vyřešit logistiku, tj. zajistit maximální rychlost provádění stavby využitím progresivních technologií a postupů, optimalizovat řazení jednotlivých činností, to vše s ohledem na proveditelnost stavebního objektu
- řešit krizové situace na stavbě a pro stanovení následného časového postupu výstavby využít mimo standardních metod i analýzy PERT či dynamických harmonogramů, čímž jsou zohledněna rizika způsobená technologickými a organizačními vlivy
- pokud je zpracováván informační model budovy (BIM), využít ho pro časové plánování
Následující kapitoly objasní výše uvedené zásady na příkladu Palladia.
1 Stanovení pořadí důležitosti a modelování průběhu výstavby
Nejdůležitější při realizaci developerských projektů obchodních a nákupních center je jejich otevření před vánocemi. K dodržení smluvních termínů jsme museli vytvořit sofistikovaný systém časového plánování výstavbového projektu. Pro Palladium to byl strukturovaný systém časového plánování s více jak 4.000 činnostmi v programu MS Projekt. Po dokončení stavby byla vytvořená databáze zdrojem informací i pro právní oddělení generálního dodavatele pro kontrolu splnění smluvních závazků subdodavatelů.
Postupně jsme zpracovávali detailní harmonogramy rozhodujících konstrukcí a tyto informace integrovali do prováděcích, koordinačních či strategických harmonogramů. Časoví plánovači vždy prezentovali investorovi aktualizovaný stav harmonogramu a představili postup výstavby v následujících týdnech. Na těchto jednáních byly projednávány problematické činnosti na kritické cestě harmonogramu. Jednalo se o zajištění statické stability rekonstruovaných objektů vhodným postupem výstavby, zimní vytápění budovy, provádění fasád hlavní budovy, kasáren i jízdárny, průběh výstavby střech a světlíky u jednotlivých objektů, strategie dokončování black box a předávání ploch nájemcům, rekonstrukce krovu jízdáren, umístění eskalátorů při výstavbě, napojení na metro, realizace vjezdů a výjezdů z garáží, těžení a odvoz zeminy u metody top&down.
Pro developerské rozhodování je třeba, aby časový plánovač zapracoval podstatné informace včas tak, aby investor i ostatní účastníci výstavby mohli tyto podklady použít k výběru technologického postupu výstavby. Technologie generují potřebné náklady, nároky na materiály, stroje i profese, predikují termín dokončení i dopad na důležité smluvní milníky a financování stavby.
Informace pro kvalitní a včasné časové plány Palladia zajišťoval kompletní projektový tým od technického dozoru investora, projektového manažera až po časové plánovače. Hierarchie řízení výstavbového projektu a informační toky zobrazuje obr. 2. Plnou čarou jsou zde vyznačeny přenosy dat ke zpracování a přerušovanou toky výsledných informací k projednání na kontrolních dnech stavby nebo koordinačních poradách investora.
Obr. 2 Projektový tým pro časové plánování výstavbového projektu Palladium
2 Strukturování časových plánů
Časové plány Palladia jsme zpracovávali pro různé účely: firemní, smluvní řízení, finanční řízení nebo plánování zdrojů. Každý případ vyžadoval jiný přístup a podrobnost. Časové plány jsme proto strukturovali do podoby strategických, koordinačních, prováděcích a detailních časových plánů (obr. 3)
Obr. 3 Vzájemné propojení jednotlivých druhů harmonogramů
Významnými omezujícími podmínkami při tvorbě a aktualizaci časových plánů jsou smluvní termíny - milníky, jejichž nesplnění bylo ve smlouvě o dílo penalizováno. Ve strategickém plánu nesmí chybět informace o stavu projektování, vzorkování vybraných materiálů, systém zajišťovaných subdodávek, vlastní stavební práce, připravenost pro předání ploch nájemcům k dokončením nájemních ploch a dokončovací práce společných ploch před otevřením centra (obr. 4).
Obr. 4 Struktura harmonogramu Palladia
Stavba byla členěna na čtyři hlavní objekty : A - hlavní budova, B - kasárna, C - jízdárna a D - napojení na stanici metra Náměstí Republiky spolu s ulicí Revoluční a Na poříčí (obr 5).
Obr. 5. Palladium – fyzický model budovy s objekty hlavní budovy (A), kasáren (B), jízdárny (C), náměstí Republiky s ulicemi Revoluční a Na poříčí (D)
V řezu budovy na obrázku 5 je vyznačena deska nad 3. PP, která rozepřela milánské stěny po obvodu stavební jámy a umožnila realizaci výstavby metodou top&down.
Časové plány pro objekty A-D jsme zpracovávali samostatně dle dohodnutých postupů výstavby a jednotlivé struktury propojovali v jeden harmonogram (MTS) dokončení celého komplexu (obr. 6).
Obr. 6 Dělení na hlavní objekty: hlavní budova (A), kasárny (B), jízdárna (C), nám. Republiky (D)
Postupně jsme pro Palladium zpracovávali detailní harmonogramy rozhodujících konstrukcí a tyto informace integrovali do prováděcích, koordinačních či strategických harmonogramů. Vždy na kontrolních poradách jsme prezentovali investorovi aktualizovaný stav harmonogramů a představili detailní postup výstavby v následujících týdnech. Za účasti investora, technického dozoru investora, hlavního manažera generálního dodavatele popřípadě subdodavatelů byly na těchto poradách projednávány problematické činnosti na kritické cestě harmonogramu. Jednalo se například o zajištění statické stability rekonstruovaných objektů vhodným postupem výstavby, zimní vytápění budovy, provádění fasád hlavní budovy, kasáren i jízdárny, průběh výstavby střech a světlíků u jednotlivých objektů, strategie dokončování black box a předávání ploch nájemcům, rekonstrukce krovu jízdáren, umístění eskalátorů při výstavbě, napojení na metro, realizace vjezdů a výjezdů z garáží, těžení a odvoz zeminy u metody top&down i mnoho dalších.
Další informace se dozvíte v následující části >
Ing. Luboš Krejčí, CSc., jednatel TOP D.C.C. s.r.o., externí učitel fakulty stavební ČVUT
Literatura:
- KREJČÍ, Luboš: Časové plánování pro rozsáhlé stavby v EU, habilitační přednáška, 2011, ISBN 978-80-01-04755-2
- KALIVODOVÁ, Helena, KREJČÍ, Luboš: Kalkulace cen stavebních prací a materiálů, 2007, ISBN 80-86897-05-2
- KREJČÍ, Luboš: Příprava a řízení stavebních projektů po vstupu do EU časopis Project & Property, 2004, str. 8 –11, MK ČR E 14487
- STOJKOVIČOVÁ, Kateřina : Časové plánování při rozhodování u komerčních projektů velkých staveb, 2007, diplomová práce