„Bude to celkem zajímavý projekt. Víte, určitě to není ten nejlevnější způsob, jak něco podobného postavit. Ale rozhodně to bude stát za podívání. Vypadat to bude podobně jako přistávající létající talíř,“ komentoval ještě před rokem 2011 Steve Jobs, výkonný ředitel společnosti Apple, dotazy na stavbu nového kampusu vedení společnosti v kalifornském Cupertinu. Jinak ale kolem plánů mamutí konstrukce bylo téměř hrobové ticho.
První náhledové snímky, spolu s kusými informacemi, unikly či byly uměle vypuštěny v květnu roku 2011. Nutno podotknout, že Steve Jobs rozhodně nepřeháněl. Dnes se o stavbě korporátního kampusu ví o něco více, ale na velké finále si musíme počkat do slavnostního otevření v říjnu roku 2015 – i přesto ale stavební provedení vzbuzuje živý zájem. Shluk budov je totiž propojen do kruhového řetězce, zakrytého mohutným skleněným tubusem. Údajně má tak být lépe zajištěna bezpečnost a systém vnitřní cirkulace energií.
"Vůči svému okolí bude prý celý systém energeticky soběstačný, částečně také díky fotovoltaickým panelům instalovaným na střeše"
Na neskrytě velikášském projektu pracuje architektonické studio Foster+Partners, spolu s dodavateli stavby, severoamerickým ARUP a Kier&Wright. Kampus, ve kterém má najít zázemí výzkumné a vývojové středisko společnosti, včetně kanceláří celého vedení společnosti Apple, se má rozkládat na ploše 26 000 metů čtverečních. Nejedná se ale jen o masiv skleněné konstrukce, ale i o překvapivě velké množství prostoru věnovaného zeleni. Ta má být osazena v centru „kruhu“, daného budovami, a oproti zastavěné ploše je definována v poměru 8:2.
Výstavba má podle odhadů přijít na 500 milionů dolarů. Není bez zajímavosti, že společnosti Apple se nemálo prodražil nákup pozemků. Jobs svého času ale nechtěl o omezení rozsahu stavebního záměru ani slyšet, ačkoliv 80% celé nezastavěné plochy připadá na zelený park uprostřed. „Po celém obvodu byste nenašli ani kousek rovného skla, každý díl je mírně zakřivený,“ chválil si Jobs návrh projektu od Foster+Partners. Recyklované sklo na stavbu dodává společnost Geotecture, která má už s podobnými zakázkami své zkušenosti. Poprvé ale pracuje na tak komplexní zakázce.
V cupertinském kampsusu společnosti Apple najde zázemí na 13 000 zaměstnanců přidružených firem, například eBay, Cisco, Nvidia nebo Netflix. Najdeme tu centrální podzemní parkoviště, obří auditorium s kapacitou až tisíc míst, a elektřinu do celého komplexu bude dodávat vlastní, pod zemí skrytá, elektrárna. Vůči svému okolí bude prý celý systém energeticky soběstačný, částečně také díky fotovoltaickým panelům instalovaným na střeše kruhového kampusu.
Článek byl uveřejněn 16.8 2011 na serveru ArchDaily.com pod názvem „More about Foster + Partner’s new Apple Campus in Cupertino“.
autor: Mgr. Radomír Dohnal